Pavel Stodůlka

Jak já to vidím s krajskou nemocnicí?

23.9.2020

Obyvatele, politiky i zdravotníky Zlínského kraje projekt nové nemocnice Malenovicích rozdělil na dvě skupiny. Jedna je pro výstavbu zbrusu nové nemocnice, druhá pro zachování ‘Baťovky’.

Je potřeba si uvědomit, že stavba nové nemocnice bude stát nejméně osm miliard korun, spíše i více. Nová nemocnice zní zcela jistě atraktivně. Všichni by si přáli novou, krásnou a moderní nemocnici. Ale taková může být i v areálu té stávající. Během své praxe jsem rekonstruoval několik starších budov  a mnohdy je opravdu lepší, rychlejší, jednodušší a levnější postavit novou kliniku úplně od nuly. Nicméně je třeba opravdu zvážit všechny okolnosti. U současného projektu nové nemocnice v Malenovicích mám obavy z netransparentnosti a neufinancovatelnosti. Obzvláště v současné době, kdy na svět doléhá epidemie koronaviru a sužuje celosvětovou ekonomiku. Doléhá na nás a bude nadále negativně ovlivňovat český státní rozpočet i finanční zdroje Zlínského kraje.

Podle mého názoru, by se měla znovu rozvést diskuze o tom, která z variant je opravdu racionálnější a lepší. Nemělo by se rozhodovat na základě emocí a politických tlaků. Je potřeba najít shodu, zda a jak tuto obrovskou investici financovat, aby pak Zlínskému kraji nechyběly prostředky v jiných oblastech, kde je potřeba.

K současné nemocnici mám srdcový vztah, protože jsem tam 17 let pracoval – jako oční lékař a později i jako primář. Areál nemocnice je krásný, ale rekonstrukci určitě potřebuje. Je potřeba si také uvědomit, že Krajská nemocnice T. Bati má ve svém areálu více oddělených budov, to má své výhody i nevýhody. Uvědomuji si, že postupná rekonstrukce více objektů za provozu nemocnice bude logisticky náročná pro stavaře a obtěžující pro zdravotníky a pacienty. Nicméně nikoliv nemožná, protože místo pro stavbu nových budov v areálu nemocnice je. V současné době samostatné pavilony představují důležitou výhodu, protože snižují riziko šíření koronavirové infekce napříč celou nemocnicí.

K problematice krajské nemocnice ve Zlíně se snažím přistupovat racionálně a brát v potaz zkušenosti, které jsem nabyl jak na pozici primáře očního oddělení v Baťovce, tak při budování vlastní sítě soukromých očních klinik. Budovy a vybavení jsou důležité. Klíčový je ale hlavně personál. Dobrou nemocnici nedělají moderní budovy, ale erudovaní a motivovaní lékaři, sestřičky a ostatní zaměstnanci. Vize, že lékaři a sestry přijdou automaticky do nové nemocnice vyznívá naivně. 

Kontakty
2024

MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR

oční chirurg, přednosta očních klinik Gemini